Doskonałość niedoskonałości francuskiego supermarketu

Rodzice, lekarze i media namawiają nas do ich spożywania. Są źródłem witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów niezbędnych dla zdrowia i życia. O czym mowa? O owocach i warzywach. Pomimo mnogości polskich blogów kulinarnych, nie znalazłem artykułu skupiającego się na przedstawieniu problemu marnowanej żywności oraz sposobów zapobiegania temu zjawisku.

Intermarche to  trzecia co do wielkości sieć supermarketów we Francji. W marcu 2014 roku, sklepy postanowiły przybliżyć klientom problem odpadów żywnościowych. Wraz z ideą, rozpoczęto akcję przeciwko marnowaniu jedzenia, bo jak wynika ze statystyk, co roku ponad 300 mln ton zniekształconych owoców i warzyw jest wyrzucanych do kosza. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii ponad 40% zebranych owoców i warzyw nie trafia do sklepów.

Pierwsze próby walki supermarketów z kryzysem żywnościowym miały miejsce w Provins (północna Francja). Organizatorzy przedsięwzięcia postanowili kupić od producentów owoce i warzywa, które zazwyczaj traktowane były jako odpady. W rezultacie ich cena w supermarkecie była niższa o 30%. Akcja spotkała się bardzo dobrym odbiorem, a produkty wzbudziły duże zainteresowanie w mediach, a przede wszystkim wśród konsumentów. Przemyślane działania marketingowe przeprowadzone przez paryską agencję reklamową „Marcel” sprawiły, że w ciągu pierwszych 2 dni sprzedano ponad 1,2 tony „inglorious” (w wolnym tłumaczeniu „brzydkich”) warzyw i owoców.

Artykuły uzupełniające:
  1. Warzywa i owoce źródłem zdrowia http://www.niam.pl/pl/artykul/257-warzywa_i_owoce_zrodlem_zdrowia
  2. Twórcy akcji „Les Fruits & Légumes Moches” http://adsoftheworld.com/media/ambient/intermarche_inglorious_fruits_and_vegetables
Reklamy

3 comments

  1. Super pomysł!! Jak ładnie można ocieplić wizerunek supermarketu. Pozdrawiam o życzę powodzenia w prowadzeniu tego bloga. Elo 👻

  2. Pomysł przyznam bardzo ciekawy. Tym bardziej że mnie zawsze uderza problem marnowania żywności w krajach wysoko rozwiniętych podczas gdy, są miejsca gdzie tego jedzenia jest po prostu za mało.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s